Dbasz o czystość w kuchni i łazience a mimo to z kanalizacji wciąż coś nieprzyjemnie pachnie? Nie wiesz, jak się pozbyć tego fetoru? Oto kilka sprawdzonych sposobów, na pozbycie się przykrego zapachu z odpływów kanalizacyjnych i zlewu.

Czystość w łazience i kuchni, to podstawa

Zacznijmy od tego, że sam zlew, brodzik i inne urządzenia podłączone do kanalizacji, powinny być czyste. To w zlewie kuchennym myjesz na przemian mięso, owoce i warzywa. Jeśli nie będziesz dbać o jego wręcz sterylną czystość, bakterie będą namnażać się na jego powierzchni i w odpływie. Resztki jedzenia i wilgoć, to dla nich doskonała pożywka. Podobnie w łazience. Resztki ludzkiego naskórka, pot, fekalia a do tego wilgoć i ciepło, stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Drobnoustroje rozwijając i rozmnażając się, wytwarzają gazy i to one najczęściej są źródłem nieprzyjemnych zapachów. Tak wiec czystość w kuchni i łazience jest podstawą nie tylko higieny, ale też przyjemnego zapachu w mieszkaniu 

Co jednak, jeśli myjemy, czyścimy a zapach, który nadal wydobywa się z odpływu może przyprawić o zawrót głowy? Wygodnym rozwiązaniem jest preparat neutralizujący zapachy, typu PowAir. W pomieszczeniach najwygodniejsze jest zastosowanie ONA block, który wystarczy postawić w kuchni lub łazience, by pozbyć się niechcianych fetorków.

Zatkane wnętrze syfonu

Źródłem fetorku mogą być resztki organiczne, które spłynęły ze zlewu do odpływu. Tłuszcz a czasem i resztki jedzenia czy woda z mytego mięsa wszystko to spływa wraz z wodą do rur. Większość z tych odpadków przepływa przez rury, ale część osadza się jak kożuch we wnętrzu syfonu pod zlewem, gdzie szybko zaczyna gnić, wydzielając bardzo nieprzyjemne zapachy. Dobrą praktyką, jest zabezpieczenie otworu odpływowego w zlewie, metalowym koszyczkiem, który podczas zmywania zatrzyma większe odpadki. Jednak koszyczek nie zabezpiecza rury, przed płynnymi resztkami organicznymi, które pod wpływem niższej temperatury tężeją i mogą nawet „zatkać” odpływ. Najlepiej regularnie usuwać te złogi, przy pomocy specjalnego preparatu udrażniającego rury lub przynajmniej, co jakiś czas wlać do odpływu gorącą wodę z dodatkiem sodyoczyszczonej.

Utrzymujesz zlewy, wannę lub brodzik w czystości, syfon i odpływ został udrożniony i zdezynfekowany a brzydki zapach utrzymuje się nadal?

Nieprzyjemna woń z kanalizacji, która nie ma określonego źródła

Niekiedy uciążliwy fetor z kanalizacji nie ma uzasadnionego źródła i z tym trzeba się pogodzić. Fachowcy mówią wówczas o źle wykonanej instalacji hydraulicznej, wynikiem, czego może być tzw. „cofka”. Dzieje się tak, gdy gazy fermentacyjne z rur kanalizacyjnych, zamiast wydostawać się na zewnątrz cofają się do wnętrza mieszkania. W blokach, niestety wracają do nas zapachy nie tylko z naszego mieszkania, ale również z mieszkań sąsiadów. Nieprzyjemny zapach z kanalizacji może wydostawać się z rzadko używanej instalacji. Rura odpływowa jest wówczas pusta, więc wszystkie niemiłe zapachy z kanalizacji przedostają się przez rury i zlew do pomieszczenia. Rozwiązaniem jest ponoć wlanie sporej ilości wody do odpływu.

Co robić, by zlikwidować nieprzyjemny zapach, bez remontu kanalizacji?

O ile utrzymanie samych pomieszczeń- kuchni i łazienki – w czystości jest z oczywistych względów właściwym rozwiązaniem, o tyle szukanie źródła nieprzyjemnego zapachu poza mieszkaniem, rozkuwanie instalacji i zmiany rozwiązań hydraulicznych, mogą okazać się zbyt kosztowne i niecelowe. Wówczas dużo bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie neutralizatora zapachu Penetrator. Preparaty ten wlej po 100ml dziennie do odpływu z którego wydobywa się pzykry zapach. Preparat jest idealnym wyjściem, ponieważ przynosi natychmiastowy i spektakularny skutek. Neutralizatory zapachu PowAir pochłaniają i likwidują wszelkiego rodzaju przykre wonie raz na zawsze. Co niezwykle ważne, nie uczulają i są bezpieczne dla zdrowia.