Jak usunąć zapach farby z mieszkania?

Najprostszym sposobem na zmianę wystroju mieszkania jest malowanie. Nowy kolor ścian, przemalowanie półki, to proste zabiegi, które każdy amator wykona bez trudu. Jednak o ile nowe typy farb są stosunkowo proste w użyciu, to ich zapach bywa nieprzyjemny i co gorsza potrafi utrzymywać się w domu jeszcze długo po malowaniu. Jak szybko i co ważne skutecznie pozbyć się zapachu farby czy lakieru z domu? Specjalnie dla Was zebraliśmy kilka prostych i skutecznych sposobów na walkę z nieprzyjemnymi zapachami w domu.

Zapach farby, nie dość, że jest stosunkowo intensywny i drażniący dla gardła i dróg oddechowych, może być w dodatku szkodliwy dla zdrowia. Pokryte świeża farbą powierzchnie ścian emitują opary środków chemicznych będących jej składnikami. Efektem wdychania tych oparów, mogą być bóle i zawroty głowy a nawet mdłości.

Zanim zdecydujemy się na powrót rodziny do świeżo wymalowanego mieszkania i spanie w nim, powinniśmy zaczekać aż farba całkowicie wyschnie a następnie dokładnie je wywietrzyć. Farba wysycha dużo szybciej wiosną i latem, gdy jest ciepło. Wówczas też łatwiej wywietrzyć mieszkanie. Ale co robić, gdy na dworze jest zimno i wilgotno?

Maskowanie nieprzyjemnego zapachu
Walka z nieprzyjemnymi zapachami jest kłopotliwa. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzą wyjątkowo intensywne wonie. Czasem przesiąka nimi całe mieszkanie i meble, wówczas nie pomoże nam nawet najlepsza cyrkulacja powietrza. Opary farby należą właśnie do takich wyjątkowo nieprzyjemnych i trwałych zapachów. Niektórzy próbują radzić sobie z nimi popularnymi odświeżaczami powietrza. Jednak błąd polega na tym, że wszystkie te preparaty nie niwelują przykrego zapachu, ale jedynie go maskują. W efekcie oprócz oparów farby, wdychamy dodatkowo aromaty z odświeżacza, które są równie sztuczne i mogą nas uczulać lub drażnić. Zwolennicy naturalnych, domowych sposobów walki z przykrym zapachem radzą by rozkładać w pomieszczeniach świeżo pokrojoną w plastry cebulę lub gotować w niewielkiej ilości wody goździki lub cynamon. Opary ziół mają jakoby zniwelować odór oparów farby, w co osobiście wątpię. W konsekwencji, intensywne stosowanie metody „cebulowej” może doprowadzić do tego, że woń farby zastąpimy smrodem cebuli, a taka perspektywa nie jest pożądanym efektem naszych działań.

Taka mieszanka, nie tylko u osób uczulonych, może wywołać kiepskie samopoczucie. Czyżby jedyną metodą było wietrzenie i czekanie aż zapach wyparuje? 500%20ml%20gel%20TBm.jpg

Preparaty pochłaniające niechciane zapachy

Okazuje się, że nie! Idealnym rozwiązaniem problemu nieprzyjemnych zapachów są tzw. neutralizatory zapachu. To środki mało u nas znane i może przez to rzadko sięgamy po nie- a szkoda. Neutralizatory zapachów PowAir, to preparaty, których działanie jest całkowicie odmienne od odświeżaczy powietrza. Firma ONA proponuje preparaty pochłaniające nieprzyjemne zapachy w różnych postaciach; w formie płynu, żelu, sprayu lub w postaci bloczka, który stawia się w pomieszczeniu. W przypadku świeżo malowanych pomieszczeń właśnie neutralizatory PowAir żel  wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy postawić odkręcony żel  w pokoju, by  całkowicie zlikwidowały niechciany zapach farby.

4-L-gel-pail-PF.jpg